Yönetim
Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu

Dr. Mehmet Kasapoğlu, 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Dr. Kasapoğlu, aynı üniversitede mahalli idareler ve yerinden yönetim programında yüksek lisans yaptı. ABD’deki Florida State Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yönetim organizasyonu alanında araştırmacı, uzman ve proje koordinatörü olarak çalışan Dr. Mehmet Kasapoğlu, Palm Beach Atlantic Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını tamamladı. Dr. Kasapoğlu, İstanbul Üniversitesi’nden yerel istihdam konusundaki çalışmasıyla doktora derecesi aldı.

Türkiye ve yurt dışındaki öğrencilik yıllarında sivil toplum kuruluşlarında aktif görev alan Dr. Kasapoğlu, özel sektörde uluslararası ticaret alanında çalıştı.

Dr. Mehmet Kasapoğlu, 2009 yılında Başbakanlık Müşavirliği’ne atanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çeşitli görevler üstlendi.

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı döneminde sporun tabana yayılması ve herkes için spora erişilebilirliğin sağlanması amacıyla çok sayıda tesisin ülkemize kazandırılmasına katkıda bulunan Dr. Kasapoğlu, gençlik, eğitim ve spor faaliyetlerinin finansmanı ile sportif istihdamın artırılması konularına özellikle odaklandı.

Evli ve bir çocuk babası olan Dr. Mehmet Kasapoğlu, İngilizce ve Arapça biliyor.

Biyografisi
Mehmet BAYKAN
Genel Müdür

1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, öğrencilik yıllarında gençlik hareketleri içinde aktif olarak yer aldı. 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü yönetiminde görev aldı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevlerinde bulundu.
 
2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2009 – 2012 yılları arasında Genel Başkanlık yaptı,  2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Baykan, 2004 – 2015 yılları arasında Levent Bıçakçı, Hasan Doğan, Mahmut Özgener, Mehmet Ali Aydınlar ve Yıldırım Demirören yönetimlerinde amatör ve profesyonel kurul başkanlıklarının yanı sıra son olarak TFF’de Başkan Vekilliği yaptı.

Teakwondo Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliği, 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı yaptı.

Genel Müdürlük görevine atanmadan önceki dönemlerde, Spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı. 2012 Londra, 2016 Rio  Yaz Olimpik ve Paralimpik Olimpiyat Oyunları, 2014 Sochi 2018 PyeongChang Kış Olimpik ve Paralimpik oyunları  başta olmak üzere birçok uluslararası organizasyonda kafile başkanı olarak görev aldı. 

9 Eylül 2011 tarihinde Spor Genel Müdürlüğüne atanmadan önce uzun yıllar özel sektörde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren aile şirketinde yöneticilik yapan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu ve avukat olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.


Ahmet ÜMİT
Bolu Valisi

Mersin’de doğdu. İlköğretimini doğduğu köyde bitirdi. Orta okul ve Lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi eğitimini bitirmesini müteakip İstanbul Barosunda Avukatlık stajını tamamladı.

Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalında Master Programına katıldı. “Liderlik Yaklaşımları ve Stratejik Yönetim” alanlarında çalışmalar yaptı.  

Yine Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalında ikinci Masterini bitirdi, “Açmazları ve Açılımlarıyla Başkanlık Sistemi” konusunda proje çalışmalarını tamamladı ve kitaplaştırdı. 

1990 yılında Mülki İdare Amirliği mesleğine girdi. Aksaray-Sarıyahşi, Isparta-Yalvaç ve Adana-Aladağ ilçelerinde Kaymakam Vekili olarak çalıştı. 

Mesleki bilgilerini geliştirmek ve yabancı dil eğitimi almak üzere 8 ay süre ile İngiltere’de bulundu.  

1993 yılında Ordu-Ulubey Kaymakamı olarak atandı.  

1996-1998yıllarında Mahrumiyet hizmetini Tunceli’nin Pertek ilçesinde yaptı.  

1998 yılında 28 Şubat darbesinin mağduru olarak Artvin Vali Yardımcılığına gönderildi.  

Daha sonra sırasıyla (1999-2002) Şanlıurfa-Ceylanpınar Kaymakamlığı, (2002-2005) Denizli-Tavas Kaymakamlığı, (2005-2008) Çanakkale-Çan Kaymakamlığı, (2008-2012) Antalya-Serik Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 

İçişleri Bakanlığı tarafından başarılı çalışmaları sebebiyle uygulamaları yerinde görmesi amacıyla 17 Eylül 2011 tarihi itibariyle 45 gün süreyle Amerika Birleşik Devletleri’nde görevlendirildi. Bu süreçte Virginia Commonwealth University’de; ABD Anayasasının Tarihi Süreci, ABD’de Devlet Yapısı ve Güçler Ayrılığı, Eyalet ve Yerel Yönetimler, Uluslararası İlişkiler, Bütçe ve Finans, Yerel Güvenlik, Güvenlik Çelişkileri, Uluslararası Ekonomi gibi konularda seminerler aldı.    

Yine ABD’de Valilik, Yerel Mahkeme, County (ilçe) yönetimi, Belediye Meclisi, Emniyet Müdürlüğü, Cezaevi, İtfaiye gibi bazı yerel yönetim birimlerinde incelemelerde bulundu.  

17 Eylül 2012- 01 Ekim 2018 tarihleri arasında 6 yıl süre ile İstanbul-Fatih Kaymakamı olarak çalıştı. 

İstanbul – Fatih’te çalışırken İçişleri Bakanlığı’nın koordinesinde yürütülmekte olan ve 9 ilimizi kapsayan “Genel Kolluğun Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi” konulu proje kapsamında 2013 tarihinde bir hafta süreyle İtalya’da ilgili kurumlarda seminerler aldı, incelemelere katıldı. 

Yine İstanbul- Fatih’te görev yaptığı süre içerisinde, ülkemizin 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadığı hain işgal girişiminden sonra, tekstil sektöründe faaliyet gösteren Aydınlı Grup’ta bir yıl süre ile kayyum olarak Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 

Aynı süreçte medya sektöründe faaliyet gösteren Cihan Medya Anonim Şirketi’nde Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.  

13 Ekim 2018 tarihinden itibaren Bursa - Yıldırım Kaymakamı iken Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yüksek Makamının 26.10.2018 tarih ve 2018/202 sayılı Kararnamesi ile Bolu Valisi olarak atandı. 

İngilizce ve Arapça bilmektedir. 

Ahmet ÜMİT evli ve dört çocuk babasıdır.

 

Şerafettin ÇİLKARA
Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürü

 

-